markamoayakkabi
35 Takipçi | 299 Takip
Kategorilerim

Markamo Ayakkabı

Diğer İçeriklerim (20)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (35)
10 01 2015

Ayakkabı Türleri ve Ayakkabı İsimleri

Ayakkabı Türleri ve Ayakkabı İsimleri |  görsel 1

Topuklarına göre ayakkabı türleri

1-Kedi topuk ayakkabı (kitten heel shoes) : İnce ve alçak topukları olan kedi yavrusu topuk olarak da bilinen ayakkabı türüdür.  Audrey Hepburn tarafından popüler olmuştur.

2-Takunya ayakkabı (clog shoes): Kısmen ya da tamamen ahşaptan üretilen ayakkabı türüdür. Birçok kültürde biraz farklılık gösterse de yüzyıllar boyunca kullanılan ayakkabı türüdür.

3-Lita topuk ayakkabı (lita heel shoes): Ahşap topuklu ayakkabı türüdür.

4-Makara topuklu ayakkabı (spool heel shoes): Kalın başlayıp ortalarda inceleyen ve tabanda tekrar genişleyen makara şeklindeki topuklara sahip ayakkabı türüdür. Biriktirme topuk olarak ta bilinen kum saat biçimindeki bu tür ayakkabılar Barok ve Rokoko dönemlerinde oldukça popülerdi.

5-İskarpin ayakkabı (escarpin shoes): Ökçeli ve yüksek topuklu olan ve klasik topuklu ayakkabılara benzeyen ayakkabı türüdür.

6-Mantar topuk ayakkabı ( cork heel shoes): Farklı modellerde olabilen ve topuğu mantar olan ayakkabı türüdür.

7-Kama topuklu ayakkabı (wedge heel shoes): Ayakkabının ön tarafının alçak, topuğun yüksek olduğu dolgu topuk türüdür.

8-Dolgu topuk ayakkabı (wedge shoes): Topuklu olan ancak önü ve topuğu arasında boşluk olmayan ve yüksek topuklu ayakkabı türüdür.

9-Apartman topuk ayakkabı (chunky heel shoes): Yüksek ve genelde kare olan takoz şeklinde topuklu ayakkabı türüdür. Bu tür ayakkabıları apartman topuk olarak biliyoruz.

10-Platform topuk ayakkabı (patform shoes): Ön ve arka kısımlarında ayak tabanına uygun ve ayağı destekleyen kalın platform bulunan ayakkabılardır. Yüksek topuklu olmasına rağmen diğer topuklu ayakkabılara göre daha rahat olduğu söylenebilir.

11-Pompa ayakkabı (pump shoes): Bağsız, şeritsiz, topuklu ve hafif bayan ayakkabı türüdür.

12-Stiletto ayakkabı (stiletto shoes); 1930’larda çıkan ince ve uzun topuklu zarif ve güzel görünen ayakkabı türüdür.

          Bant ve kayışlarına göre ayakkabı türleri

13-Bilekten kayışlı ayakkabı (ankle strap shoes): Genelde önü açık olan topuklu ve bilekten şeridi olan ayakkabı türüdür.

14-T kayışlı ayakkabı (T-strip shoes): Bilekten ve önden “T” şeklinde kayışı olan ayakkabı türüdür. Topuklu ya da düz, klasik ya da spor modelleri vardır.

15-Topuktan kayışlı ayakkabı (slingback shoes): Önü açık ya da ya kapalı olan genelde topuklu ve arkası açık olup  ve önden gelen bir kayışla bileğin sarıldığı ayakkabı türüdür.

16-Mary Jane Ayakkabı (Mary Jane Shoes): Ayağın üst kısmında bir ya da daha fazla bandı olan ayakkabı türüdür. Genelde düz olmakla birlikte topuklu modelleri de vardır.

 

Modellerine göre ayakkabılar

17-Ucu açık ayakkabı (peep toe shoes): Topuklu ve baş parmağı açıkta bırakan, ucu çok hafif açık olan ayakkabı türüdür.

18-Önü açık ayakkabı ( open toe shoes): Ayak parmaklarını açıkta bırakan önü açık ve genelde topuklu olan ayakkabı türüdür.

19-Sivri burunlu ayakkabı (pointed toe shoes): Burun kısmı sivri olan ayakkabı türüdür. Genelde topuklu modellerdir ve bot, çizme modellerinde de bu sivri burunlu modeller yaygındır.

20-Oxford ayakkabı (Oxford shoes): Bağcıklı olan ve dikişli sekmeleri bulunan ya da dantel desenleri bulunan kapalı ayakkabı türüdür. Topuklu ve düz modelleri vardır.

21-Espadril ayakkabı (espadrilles): Kanvas, dokuma kumaşlardan üretilen ve doğal liflerden örülmüş tabana sahip düz ve spor sayılan ayakkabı türüdür.

22-Düz ayakkabı (flat shoes): Topuğu olmayan düz taban ayakkabı türüdür.

23-D’orsay ayakkabı (d’orsay shoes): Topuk ve ayak ucu kısımları olan ve iki kısmın arası açık olan artistik ayakkabı türüdür ve 19. Yüzyılda ortaya çıkmıştır.

24-Babet (balerina shoes): Düz tabanlı ve hafif ayakkabılardır.

25-Loafer ayakkabı (loafer shoes): Genellikle düz, önünde püskülleri ya da süsü olan ayakkabı türüdür. İlk olarak  Norveçte 1930’ların ortalarında görünen ayakkabılar sonraları Amerika’ya taşınarak popülaritesi artmıştır.

26-Mokasen ayakkabı (moccasin shoes): Kızılderililerin giydiği tek parça ve yumuşak deriden üretilen ökçesiz ve bağcıksız ayakkabı türüdür.  Yumuşak ve esnek olup, üst kısmı genellikle nakış veya boncuk ile süslenir.

27-Slip on ayakkabı (slip on shoes): Düz ve genelde bezden üretilen renkli ya da desenli olan spor ayakkabı türüdür.

28-Converse Ayakkabı (converse shoes): Amerikan tipi bağcıklı spor ve düz tabanlı ayakkabı türüdür.

29-Plastik ayakkabı (jelly shoes) :Markaları ve renkleri çok çeşitli olan ve plastikten yapılan ayakkabı türüdür. Adını jöleden alır. Jöle gibi parlak ve  yarı saydamdır. 1980’lerin ortalarında ortaya çıkmış ve 1990’ların sonlarından bu yana bir kaç kez yeniden canlanmıştır.

 Modellerine göre sandalet türleri

30-Katır sandalet/terlik (mule sandalet): Terlik şeklinde olan, topuk kısmı açık olan sandalet ve ayakkabı türüdür.

31-Köpük terlik/ayakkabı (croks): 2002 yılında 3 ortaklı bir Amerikan şirketi tarafından üretilen ve son yıllarda popüler olan terlik türüdür. Birçok çeşidi ve rengi vardır.

32-Parmak arası sandalet (flip flops shoes) : Flip-flop dışarıda, plajda rahat ortamlarda giyilen açık parmaklı sandalet türüdür.  Y-şekilli bir bandı olan düz tabanlı ürünlerdir. Bu tür modelleri terlik, sandalet ya da ayakkabı olarak görmek mümkün.

33-Gladyatör sandalet (gladiator sandals): Ayağı bantlarla saran sandalet türüdür. Topuklu ya da düz tabanlı, klasik ya da spor modelleri bulunmaktadır.

 Yeni Sezon Ayakkabılar Kapıda Ödeme ve Fiyat Avantajı İle Markamo.com.tr de

0
0
0
Yorum Yaz